Wśród gór Beskidu znów słychać hejnalistów ton.

Zgodnie z tradycja sięgającą 1945 roku, w miesiącu maju z wieży kościoła św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej płyną melodie pieśni Maryjnych. Codziennie, gdy tylko ucichnie dzwon oznajmiający godzinę 6 rano, kilku członków Orkiestry OSP zaczyna półgodzinny koncert ku czci Najświętszej Marii Panny . Ta piękna tradycja na stałe wrosła w koloryt naszego miasta. Z przekazów ustnych wiadomo, że w niektórych domach specjalnie uchyla się okna, by wysłuchać porannych majówek. Przy dobrych warunkach pogodowych melodie grane przez hejnalistów  można usłyszeć w miejscach bardzo odległych od wieży kościoła. Cieszy fakt, że w poranne granie angażują się także młodzi orkiestranci – najmłodszy ma 9 lat. Jest więc nadzieja, że pałeczka trwającej od kilkudziesięciu lat sztafety pokoleń, zostanie przekazana i podtrzymana. Repertuar stanowią pieśni: Kiedy ranne, O Maryjo witam Cię, Po górach, Chwalcie łąki, Serdeczna Matko, Pieśnią wesela, Gwiazdo zaranna, Już od rana, Królowej Anielskiej, Najświętsza Panno Gidelska, Matko Najświętsza, Cześć Maryi, Gwiazdo Śliczna, Zdrowaś Mario, Z dawna Polski, Czarna Madonno, Apel Jasnogórski, Ponadto dnia 4 maja – Dzień Strażaka, hejnaliści grają Hymn do św. Floriana.

Przetłumacz »