Hejnaliści wierni strażackiej tradycji

Jak co roku w miesiącu maju nasi hejnaliści są wierni tradycji koncertowania ku czci  Najświętszej  Marii Panny. Jak podają źródłowe materiały archiwalne tradycja koncertów pieśni Maryjnych z wierzy kościoła św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej sięga 1945 roku. Ta tradycja trwa do dziś i koncerty słychać już z dwóch wierz kościelnych. W tym roku do 10 maja majówki grane były tradycyjnie z wieży kościoła św. Michała Archanioła, natomiast później, z powodu remontu elewacji wierzy kościelnej, hejnaliści przenieśli się na wieżę Domu Strażaka OSP Mszana Dolna. Pieśni grane z wieży strażackiej równie dobrze niosą się po okolicy, co potwierdzili hejnaliści grający na wieży kościoła parafii Bożego Miłosierdzia. Dodatkowo ostatniego dnia miesiąca majówkę zagrano także wieczorem, kończąc o godzinie 21,00 ,,Apelem Jasnogórskim”. Skład hejnalistów, porannych koncertów stanowią członkowie orkiestry OSP Mszana Dolna, zarówno bardziej doświadczeni, jak i ci stawiający pierwsze kroki. Cieszy fakt, że młodzi muzykanci licznie angażują sie w podtrzymywanie tej pięknej tradycji.Majowe koncerty to dla nich najlepsza okazja aby nabrać pewności w graniu i rozwijać takie cechy jak odpowiedzialność i poświecenie. Repertuar stanowią pieśni; – Kiedy ranne – O Maryjo witam Cię – Po górach dolinach – Chwalcie łąki – Serdeczna Matko – Pieśnią wesela – Gwiazdo zaranna – Już od rana – Królowej Anielskiej – Matko przed Twoim Obrazem – Matko Najświętsza – Cześć Maryi – Gwiazdo Śliczna – Zdrowaś Mario –  Z dawna Polski – Czarna Madonno –  Apel Jasnogórski. Ponadto 4 maja – Dzień Strażaka, grany jest Hymn do św. Floriana, a 18 maja – urodziny Jana Pawła II, można usłyszeć ,,Barkę”

Przetłumacz »